CAPTAIN THOMAS J. "LAG" GRAMITH

PRINT | E-MAIL

Captain Thomas J. Gramith is a Weapon SystemS Officer, (WSO) 336th Fighter Squadron, 4th Operations Group, 4th Fighter Wing, Seymour Johnson Air Force Base, Goldsboro, North Carolina. The 4th is the largest F-15E wing in the U.S. Air Force and is home to the multi-role all-weather, F-15E Strike Eagle aircraft. The 336th and 335th Fighter Squadrons make up the two operational fighter squadrons on Seymour Johnson Air Force Base.

Captain Gramith entered the Air Force in 2005 through the Air Force ROTC program at North Dakota State University, where he earned a Bachelor of Science degree in mechanical engineering. He completed Joint Specialized Undergraduate Navigator Training (JSUNT) at Naval Air Station Pensacola, Florida. In 2008 he was sent to the 334th Fighter Squadron to begin F-15E training at Seymour Johnson AFB, North Carolina. Captain Gramith completed the Basic Qualification Course - F-15E in November of 2008 and was assigned to the 336th Fighter Squadron at Seymour Johnson Air Force Base, North Carolina. 

EDUCATION
2005 Bachelor of Science degree in mechanical engineering, North Dakota State University, Fargo, ND.

ASSIGNMENTS
1. June 2005 - November 2007, student, joint specialized undergraduate navigator training, NAS Pensacola, FL
2. February 2008 - November 2008, student WSO - F-15E FTU, 334 FS, Seymour Johnson AFB, NC
3. November 2008 - Present, Training Officer/WSO, 336 FS, Seymour Johnson AFB, NC

FLIGHT INFORMATION
Rating: Navigator
Flight hours: Approx. 500 hours
Combat hours: 180
Aircraft flown: T-6, T-39, T-38, F-15E

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Bronze Star
Air Medal with one oak leaf cluster
Aerial Achievement Medal
Air Force Commendation Medal
Air Force Outstanding Unit Award
National Defense Service Medal
Afghanistan Campaign Medal with one oak leaf cluster
Global War on Terrorism Service Medal
Air Force Expeditionary Service Ribbon with Gold Border
Air Force Longevity Service
Air Force Training Ribbon
NATO Medal

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant 2 Jun 2005
First Lieutenant 2 Jun 2007
Captain 2 Jun 2009